WALORY ZDROWOTNE
 
 

Dlaczego Kaszuby?

Wyjątkowość tej krainy kryje się w niezwykłych walorach zdrowotnych, jakich można zaznać właśnie tu. W samej gminie Krokowa znajduje się 10 rezerwatów przyrody, 2 obszary chronionego krajobrazu i 57 pomników przyrody. Obszar gminy charakteryzuje się zróżnicowanymi walorami środowiska przyrodniczego - lasy zajmują w gminie 32% powierzchni. Bezpośredni dostęp do morza, czysta woda, a przede wszystkim ten ważny dla zdrowia pierwiastek – jod - to wszystko sprawia, że wczasy tutaj prawdziwie zregenerują Twoje siły.

Zapierające dech w piersiach widoki i najszersza plaża Bałtyku w Europie czynią ten jeden z najczystszych regionów Polski najbardziej atrakcyjnym miejscem na spędzenie urlopu.

Pobliska Zatoka Pucka to jedyny w całej polskiej strefie brzegowej akwen o tak ogromnym zróżnicowaniu biologicznym. Podlega on ochronie krajowej w ramach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. W połowie lat 70. postępująca degradacja Zatoki Puckiej i Bałtyku stawiała pod znakiem zapytania przyszłość położonych nad nią miejscowości. Dziś ich mieszkańcy i odwiedzający je turyści z radością spoglądają na odradzający się w szybkim tempie morski ekosystem.

W latach 80. ubiegłego stulecia nad Jeziorem Żarnowieckim (zaledwie 5 km od Odargowa) postanowiono wybudować elektrownię atomową. Liczne protesty mieszkańców walczących o czystość tutejszego środowiska oraz katastrofa w Czernobylu spowodowały, że w 1986 roku budowę zaprzestano ratując tym samym wartości przyrodnicze Kaszub. Obok dawnej budowanej elektrowni atomowej (dziś Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Żarnowiec") znajduje się jedna z niewielu polskich szczytowo-pompowych elektrowni wodnych. Warto wspomnieć, iż z górnego zbiornika elektrowni można podziwiać niesamowitą panoramę Jeziora Żarnowieckiego, pobliskich terenów aż do samego morza!

 
   
 
Strona napisana pod przeglądarkę Mozilla Firefox